Почивки в Бахрейн
Бахрейн е островна държава в Персийския залив, съставена от над 30 малки острова, с основен остров Бахрейн. Столицата и най-голям град е Манама. Бахрейн е стратегически разположен и исторически е бил важен търговски център в региона.
Държавата има богата история, датираща от древността, като е била дом на цивилизацията Дилмун и по-късно е повлияна от различни империи, включително персийски и арабски. Ислямът е основната религия, а арабският е официалният език.
От 20-ти век Бахрейн развива силна икономика, базирана на производството на петрол, макар че през последните десетилетия се стреми към икономическа диверсификация чрез развитието на банковия и финансов сектор. Бахрейн е известен също и със своята прогресивна социална политика в сравнение с някои от съседите си в региона. Днес страната е конституционна монархия, ръководена от кралското семейство Ал Халифа.
Бахрейн, официално Кралство Бахрейн, е островна държава в Персийския залив, съставена от над 30 малки острова, като основният е остров Бахрейн. Страната граничи със Саудитска Арабия на запад, като двата държави са свързани чрез дългия 25 км мост крал Фахд. Столицата и най-голям град е Манама, която е ключов финансов и търговски център за региона.
История
Бахрейн има дълбока и богата история, която датира от древността. В миналото територията на днешния Бахрейн е била дом на древната цивилизация Дилмун, която процъфтява около 3-то хилядолетие пр.н.е. и играе важна роля като търговско средище между Месопотамия и Индийския субконтинент.
През вековете, Бахрейн попада под управлението на различни империи, включително персийските Ахемениди, гръцката империя на Александър Велики, както и ислямските халифати след VII век. С ислямизацията през 628 г., Бахрейн става важен регионален център за ислямската култура и търговия.
През Средновековието, регионът е бил управляван от различни арабски и персийски династии, като през 1783 г. династията Ал Халифа установява своето управление над Бахрейн, което продължава и до днес. През 19-ти и началото на 20-ти век, Бахрейн е под британски протекторат, но запазва вътрешната си автономия. През 1971 г. страната официално получава независимост от Великобритания.
Политическа система
Днес Бахрейн е конституционна монархия, управлявана от крал Хамад бин Иса Ал Халифа, който наследява баща си, шейх Иса бин Салман Ал Халифа, през 1999 г. Въпреки конституционната рамка, кралското семейство играе водеща роля в политическия живот, като изпълнителната власт е съсредоточена в ръцете на краля. Бахрейн има двукамерен парламент, съставен от Консултативен съвет, назначаван от краля, и Избран представителен съвет.
През последните години Бахрейн преживява политически вълнения, особено по време на протестите от 2011 г., известни като Арабската пролет, когато гражданите поискаха повече демократични права и политически реформи. Въпреки тези събития, правителството продължава да поддържа стабилността на страната с подкрепата на Саудитска Арабия.
География и климат
Бахрейн е архипелаг с площ от около 780 квадратни километра. Страната е сравнително равнинна, с най-висока точка около 134 метра надморска височина на хълма Джабал ад-Духан. Климатът на Бахрейн е горещ и сух през по-голямата част от годината, характеризиран с пустинен климат, с високи температури през лятото, които често надвишават 40°C. Зимите са по-меки и относително кратки.
Икономика
Бахрейн е една от първите държави в региона, която започва да извлича петрол в търговски мащаби още през 1932 г. Това поставя началото на големи икономически промени и модернизация. Въпреки това, за разлика от съседни страни, Бахрейн няма огромни петролни запаси и поради това се стреми към икономическа диверсификация. В резултат на това днес страната е развила динамичен финансов сектор, като Манама е един от най-важните финансови центрове в Персийския залив. Бахрейн е водещ център за ислямско банкиране, както и за международни банкови институции.
Други важни сектори включват производството на алуминий (Бахрейн е дом на една от най-големите алуминиеви фабрики в света), както и туризъм и търговия. В опит да намали зависимостта си от петрола, Бахрейн насърчава и развитието на IT, комуникационни технологии и малки и средни предприятия.
Култура и общество
Културата на Бахрейн е дълбоко повлияна от арабското и ислямско наследство, като ислямът е основната религия. Над 70% от населението изповядва шиитски ислям, въпреки че кралското семейство и водещият елит са предимно сунити. Това води до социални и политически напрежения между двете религиозни групи, които са основа на някои от вътрешните конфликти в страната.
Бахрейн е известен със своето относително модерно и отворено общество в сравнение с други страни от региона. Страната е популярна сред туристи и експати заради по-либералните си закони относно алкохола и социалния живот. Градът Манама е културен център с множество музеи, галерии и събития, като Бахрейнският международен музикален фестивал и Голямата награда на Бахрейн във Формула 1.
Население и език
Бахрейн има население от около 1,7 милиона души, което включва значителна част експатриоти от различни страни. Това придава на страната космополитен характер, като голяма част от чуждестранните работници идват от Индия, Пакистан, Филипините и други страни от Азия. Официалният език е арабски, но английският е широко разпространен, особено в бизнес средите и услугите.
Международни отношения
Бахрейн има стратегическо значение в региона на Персийския залив, както заради своята позиция, така и заради тесните си връзки със западните държави, особено със САЩ и Великобритания. Бахрейн е домакин на Пети флот на САЩ, който играе важна роля за сигурността в региона. Страната е и член на Съвета за сътрудничество на арабските държави от Персийския залив (GCC), което отразява нейните тесни връзки със съседите си, особено Саудитска Арабия.