На мястото, където Дева Мария научава благата вест, че ще роди Спасителя, днес се издига величествен храм с интересна архитектура.
Съвременното сдание в Назарет е построено през 1969 г. По-рано тук е била разположена ранновизантийска църква, а после и храм от епохата на кръстоносните походи.
Храмът има две нива. Ниската част е наречена Пещерата на Благовещението. Под престола, разположен тук, се намира мраморен кръг с кръст. Над него на латински език е изписано
Verbum caro hic factum est или Тук словото стана истина
Църквата Благовещение е разположена върху останки от дома на Дева Мария, където на практика се е случило едноименното евангелско събитие.
Защо обаче в Назарет има още едно място, дълбоко свързано със същото събитие?
Близо до дома на Мария и Йосиф се намирал дълбок кладенец, при който хората от цял Назарет идвали за вода. Християнските предания твърдят, че при кладенеца е станало т. нар. „Първо Благовещение“. Тук Архангел Гавриил се явил на Мария като й казал само приветствените думи:
„Радвай се благодатна! Благословена си ти между жените!"
Когато чула гласа на Гавриил, Мария се втурнала в дома си, където архангелът й се явил отново и й съобщил, че ще роди спасителя.
И учените, и обикновените поклонници приемат и двете места, за които преданията са изобилни, като достовено свързани с Благовещението.
В църковния календар Благовещение е постоянен празник
който отбелязваме тържествено на 25 март. За да подчертаят значимостта му, християните го наричат „половин Великден“. Благовещение, заедно с Рождество, се считат за начало на земния път на Исус.
Дълбокият му смисъл мнозина виждат в... притихването. Добродетелта, която може да ни помогне да чуем и познаем благостта. Както и да осъзнаем заченатото и да го отгледаме.